30 Mayıs 2012 Çarşamba

Gelecek Tahminleri

Teknolojik açıdan dur durak bilmeyen ilerlemeler bundan 15 - 20 yıl sonra teknolojinin nerelere geleceği konusunda insanların içinde her daim bir merak olmuştur işte bu sebeple bu yazımda geçmişten bu güne aralıksız gelişen cep telefonu, bilgisayar, arabalar ve benzeri teknolojilerin 15 - 20 yıl sonra nerelere geleceği konusunda tahminlerimi sunacağım.


Cep Telefonları:
Şimdiki gelişme hızı ile devam ederse gelecekte telefonlarınız bir telefondan çok, tam randımanlı, stabil ve şimdiki en güçlü ticari bilgisayardan daha hızlı çalışan kişisel bir yardımcı olacak, tüm gününüzü planlayacak, sizinle konuşacak gerektiğinde öneri sunacak, bakınız bu işin atası atası Siri şimdiden çalışmalara başladı. Bataryaları maalesef gene günü kurtarmaya yetecek kadar olacak, dayanıklılık konusunda şimdiki telefonlardan daha fazlasını beklemeyin çünkü ne kadar dayanıklı telefon yapılırsa siz o markanın başka bir telefonunu almakta o kadar geç kalacaksınız bu sebeple kapitalist düzen sürsün diye gelecekte de pil ve dayanıklılık konusunda birşey beklemeyin fakat konfor bakımından çok şey bekleyebilirsiniz şimdilerde test edilen kablosuz şarj olayı çok pratik olacak. Fazlasıyla akıllanan telefonunuz gelecekte sizin sağlığınızdanda sorumlu olacak, sizin kan şekerinizi, tansiyonuzu ve daha bir çok hayati değerinizi siz telefonu elinizde tutarken telefon ölçmüş olacak bu şekilde sağlığınızı olumlu bir katkı yapacağını söyleyebiliriz tabi  eskiye oranla yayacağı iki kat radyasyonu saymazsak.

Gelecekte telefonların insanları cezbeden en büyük özelliği oynattığı oyunlar olacak, oyunlarla etkileşim konusunda şimdikinden iki kat bir etkileşim bekleyin çünkü telefon üreten firmaların her gün yeni bir patent alıyor bu sebeple gelecekte nelerle karşılaşılacak az çok tahmin edebiliyoruz.Telefonun o küçük ekranına mahküm olamayacaksınız önce duvara yansıtılan projeksiyon tarzı bir teknoloji gelecek fakat sonrasında holograma döneceğini tahmin etmek pek güç değil.Televizyonlar:

Çok ince ve alımlı olacaklarını söylememe gerek yoksanırım. Çözünürlük seviyeleri ultra, mega veya nasıl tabir ederseniz o seviyelere çıkacak en az 3840x2160 ve 7680x4320 çözünürlükler standart haline gelecek.
Tv de kanalın bize dayattığı şeyi izleme devri sona erecek biz neyi istersek onu seçip izleyeceğiz, televiyon kanalları internet sitesi gibi olacak bu gün hangi programlar var diye açacaksınız kanalı ve hangi programı canınız isterse izleyeceksiniz, reklamlarda izlediğiniz programın bir köşesinde yada altında çıkacak direk reklam izleme devri kapanacak. Bu söylediklerimi şu an azda olsa Dijitürk VOB denen platformda yapıyor filmler hazır bekliyor orda açıp ücretli veya ücretsiz izliyorsunuz ama henüz çok stabil değil üç-beş yıla kusursuz hale gelir.


3D olayı nesil atlayacak gözlüksüz 3D standart olacak diyebiliriz, odanız izlediğiniz filmin sunduğu desteğe göre o atmosferi  yansıtacak gerek ışık oyunları, gerekse hologram teknolojisi ile  film izlemek tam bir keyif olacak.
Televizyonlarınız çok akıllanacak biri izlemiyorsa kendi kendini kapayabilecek(Samsumg smart tv şimdiden yapıyor bunu), el kol hareketlerinizi algılayıp ses açma kanal değiştirme gibi özellikler sunabilecek.


İşletim Sistemleri:Windows kesinlikle etrafta bir internet explorer vari bir görüntü ile var olacak, Google kendi işletim sistemi ile tüm evlere girecek, bir çok ücretli yazılımı ücretsiz fakat reklamlı olarak tüketiciye ulaştıracak. En büyük olay kesinlikle işletim sistemlerinin bedava olması olacak, işletim sistemlerine para ödeme devri kapanacak.
Bilgisayarlar:
Temel düzeydeki kullanıcının hiç bir zaman tam olarak yararlanamayacağı kadar hızlanacak bilgisayarlar, artık işlemcileri nano boyutta küçültemedikleri için mecburen çekirdek işlemci sistemine geçtiler yani bir işlemciyi şimdiki hızının üstüne donanım olarak çıkarmak istiyorsak üç yol vardır ilki hız aşırtamdır ve sınırı vardır, ikincisi nano boyuta düşürerek işlemci hızını ikiye üçe katlayabiliriz fakat bu teknoloji şimdilik tıkanmış durumda işlemcileri daha fazla küçültemiyorlar zira küçültmek için her seferinde iki katı küçültmek gerekir bu sebeple gelebildikleri en düşük boyut şuan bu yüzyılın teknolojisi ile son nokta bu sebeple bu yüzyılda bu yöntem ile daha fazla hız beklemeyin, en son üçüncü yöntem ise çekirdek yöntemidir istediğiniz kadar çekirdek ekleyerek işlemciyi tek elde değilde bir çok koldan güçlendiriyorsunuz.
Masaüstü bilgisayarlar önemini kaybedecek çünkü laptoplar onların hızına yetişmiş olacak fakat masaüstü bilgisayarlar var olmaya devam edecekler bunların yanında tablet bilgisayarlar çok yol kat etmiş olacaklar bir çok kullanıcı bu tabletleri tercih edecek, şimdiki konsolların kalitesinden bile daha ileri seviyelerde oyun oynatacaklar, ücretli olan oyunlardan çok ücretsiz oyunlar çoğunlukta olacak.

Kablosuz Teknolojiler:
Eletronik eşyaların büyük çoğunluğu kablosuz olarak prizden güç alıp çalışacaklar, bu teknloji zaten hali hazırda var fakat son kullanıcıya ulaşması 3-5 yıl sürer diye düşünüyorum.Arabalar:
Şeklen değişim beklemeyin ancak daha keskin ve futuristik hatlar gelecek yıllarda sokaklarda olacak, araba tasarlayıp üreten şirketler arabaların klasik şekillerinden malesef vazgeçemiyor bunun en büyük sebebi tutmama korkusu şimdilik tüm markalar geleneksel araba hatlarından vazgeçecek gibi görünmüyor fakar dediğim gibi biraz daha keskin çizgiler geleceğin arabalarını oluşturacak.
Geleceğin yakıt modeli kesinlikle benzin olmayacak diyebiliriz fakat 10 - 15 yıl sonrası için konuştuğumuzu düşünürsek hem benzin hem de elektrik ikisininde var olacağını söyleyebiliriz yani hybrid arabalar olmazsa olmaz olacak.
Geleceğin arabaları gerçekten çok akıllı olacak ve kesinlikle sorumluluk alan teknolojiler olacak yani gelişmiş teknolojiye sahip bir araba ile gidip bilerek son sürat duvara vurma şansınız olamayacak çünkü bu araba siz bunu yapmadan kendini durduracak, siz direksiyonu tutmasanız dahi sizi şeritte tutacak, uyukladığınızda sizi uyandıracak halihazırda bu yazdıklarımdan fazlasını yapan araçlar mevcut fakat gelecekte bunlar öyle standart ve stabil olacak ki kaza oranları yarı yarıyadan fazla azalacak.

Teknolojinin sonu hiçbir zaman gelmeyecek belli bir yaştan sonra şaşırtan bir teknoloji ile karşılaştığınızda "vay be çok erken doğmuşuz biz" diyeceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder